Václav Smolka

Fax/zázn.: 554 610 122, Mobil: 608 867 060, Factory: areál ČSAD, Albrechtická 155, 794 01 Krnov, ČR, tel.: 554 612 292 kl. 257, Office: SPC - H/41, 794 01 Krnov, ČR, web: varhany.krnov.net, e-mail: varhany@krnov.net

Václav Smolka - stavba - opravy - ladění - varhan
CZ DE EN

  

 

 

 

Opus 9,  Cvičné varhany (II+P/5) pro církevní Konzervatoř Opava (léta 2005-6)

Rejstříková dispozice

I. Manuál, C-g3 (56T)

Flétna trubicová        8´ (50%Sn)
Flétna špičatá           4´ (Prospekt, 70%Sn)

II. Manuál, C-g3 (56T)

Kryt                          8´ (Smrk)
Principál                   2´ (Mahagon)

Pedál, C-f1 (30T)

Burdon                     8´ (Smrk)

Spojky II/I, II/P, I/P
Počet píšťal 254. Ladění 440Hz/18oC, temperatura Valotti

Cílem bylo vytvořit dvoumanuálový cvičný nástroj, jehož traktura by svou charakteristikou imitovala středně velké mechanické varhany a zvukově by i při velmi úsporné dispozici měl znít zajímavě a dlouhodobě neunavovat. Výsledkem je architektonicky jednoduchý, leč solidně vyhlížející koncept a po dispozičně-menzurační stránce je tento nástroj dost nestandardní. Uplatnil jsem zde své zkušenosti s projektováním malých varhan do malých prostorů (malý sál je skutečně malý- půdorys je cca 9x6 m a má nízký zaklenutý strop a minimální zatlumení odrazů zvuku) a proto není Principál tak úplně Principál a Flétna špičatá není klasická Flétna…Rejstříky zde přebírají více funkcí a jejich variabilita barvy a charakteru se v průběhu klaviatury mění výrazněji, než je tomu u velkých varhan. Flétna špičatá 4´, stojící v prospektu, plní částečně funkci principálu a naopak Principál 2´ je úmyslně zhotoven z mahagonu, aby změkčil a zajímavěji „obarvil“ jinak dost agresivní a barevně málo bohatý zvuk vysokého principálu. Základní, 8´ hlasy se maximálně odlišují tím, že I. manuál je postaven na kovové flétně trubicové (začíná jako kryt) a II. manuál jako kontrast stojí na dřevěném krytu 8´, jehož průřezová i poměrová menzura je značně variabilní (míním tim poměr stran, který je u dřevěných rejstříků standartně konstantní).
Technicky odpovídá použité řešení firemnímu standartu- nosná konstrukce je ocelová, svařovaná a všechny systémy jsou vázány na ni. Dubová rámová masivní skříň tvoří oplášťení nástroje a je na něm prakticky nezávislá. Spodní průzvučné rámy a otevřená záda varhan umožňují vyzvučení píšťalových strojů a tomu napomáhá skutečnost, že ventilátorová skříň s měchem regulace 1.st. je umístěna za nástrojem. Vzdušnice je společná pro oba manuály a má i společný membránový regulátor, seřízený na 550Pa. Zadní řada přísluší II.man. , přední pak I.man. Klávesy jsou dvouramenné a zcela úmyslně vyvážené olověnými protizávažími, které simulují delší trakturu- u větších nástrojů už tuto koncepci nepoužívám ze zcela opačných důvodů. Tónová traktura je zvedátkového typu s paprskovou mechanikou- velká oktáva je dělená na "C" a "Cs" a má tedy  i jim příslušející hřídelnice. Veškerá drátěná táhla jsou z nerezi, spojkový systém je už tradičně plovoucí, u man. spojky jednoramenný. Rejstříková traktura je jednoduchá, částečně kovová.


 

 

 

Novinky

Poradenství a odborné posudky, s vyjímkou účasti na cizím kolaudačním řízení a posudků varhan v záruce (střet zájmů ve smyslu ochrany duševního vlastnictví a profesní etiky)

Kontakt

Václav Smolka, Mobil: +420 770 661 956

Dílna: Areál KARNOLA s.r.o., ČSL armády 808/436, 79401  Krnov

e-mail: varhany@krnov.net , varhany.krnov@seznam.cz

Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies