Václav Smolka

Fax/zázn.: 554 610 122, Mobil: 608 867 060, Factory: areál ČSAD, Albrechtická 155, 794 01 Krnov, ČR, tel.: 554 612 292 kl. 257, Office: SPC - H/41, 794 01 Krnov, ČR, web: varhany.krnov.net, e-mail: varhany@krnov.net

Václav Smolka - stavba - opravy - ladění - varhan
CZ DE EN

 

 

 Opus 6, pozitiv (I/4) pro Konzervatoř Pardubice   (léta 2000-1)

Rejstříková dispozice

Manuál C-g3, (56T), dělení na bas a diskant mezi  c1 a cs1

Kryt                8´ (Smrk)
Flétna trub.     4´ (Smrk)
Principál          2´ (70%Sn, prospekt)
Kvinta             1 1/3´ (45 %Sn)

počet píšťal 224, ladění 440Hz/18oC, temperatura rovnoměrná

Popis nástroje

Na požadavek hry kontinua při komorní hře a jako zvukovou alternativu či protipól velkých elektropneumatických varhan v tomtéž malém sále pardubické konzervatoře jsem navrhnul transportovatelný pozitiv, vycházející z koncepce pozitivu Opus 2, ovšem ve zjednodušeném provedení. Je také o něco větší a dělený na 2 základní části + měchová platforma- na speciální přání objednatele byl totiž na strop nástroje instalován regulační faldový měch. Tato koncepce se však neukázala jako šťastná, šum z výstupu ventilátoru ve spodním dílu se totiž volně šířil kanály a vzdušnicí a byl tedy slyšitelný. Na půdě fy Rieger-Kloss jsem tedy upravil systém tak, aby přidaná regulační záklopka byla umístěna za ventilátorem a lankový náhon snímal pohyb měchu na stropě varhan. Toto opatření výrazně snížilo šum v rozvodech vzduchu. Skříň pozitivu je samonosná, dvoudílná z borového masivu a jako obvykle povrchově upravená olejováním a tvrdým voskem. Ve spodním dílu je ventilátor s el. ovládáním a píšťaly C – H rej. Kryt 8´ na konduktech. V horním dílu je kompletní vzdušnice s dvouramennou klaviaturou a paprskovou mechanikou a zbytek píšťalového stroje.
 Rejstříková traktura je jako u opusu 2 ovládána dvěma páry dvojitých pák, neboť požadavkem bylo dělení na bas a diskant mezi tóny c1 a cs1. Hřídelový mechanismus tak musí být řešen systémem „hřídel v hřídeli“ a rovněž zde je transpozice +- 1PT řešena přesouváním klaviatury pod zvedátkovou mechanikou a ve všech polohách je aretovaná dvěma šroubovacími hlavicemi. Dodatečně byl pozitiv vybaven pojízdným pódiem, které umožňuje přesuny do jiných prostorů. 
 Zvuková stránka je řešena jako u Opusu 2 (viz tamtéž), pouze bylo zapotřebí se vyrovnat s intonací na místě- sál je o něco větší.


O

Novinky

Poradenství a odborné posudky, s vyjímkou účasti na cizím kolaudačním řízení a posudků varhan v záruce (střet zájmů ve smyslu ochrany duševního vlastnictví a profesní etiky)

Kontakt

Václav Smolka, Mobil: +420 770 661 956

Dílna: Areál KARNOLA s.r.o., ČSL armády 808/436, 79401  Krnov

e-mail: varhany@krnov.net , varhany.krnov@seznam.cz

Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies