Václav Smolka

Fax/zázn.: 554 610 122, Mobil: 608 867 060, Factory: areál ČSAD, Albrechtická 155, 794 01 Krnov, ČR, tel.: 554 612 292 kl. 257, Office: SPC - H/41, 794 01 Krnov, ČR, web: varhany.krnov.net, e-mail: varhany@krnov.net

Václav Smolka - stavba - opravy - ladění - varhan
CZ DE EN

 

 

opus 1 foto 1opus1 foto 2

Opus 1- cvičný nástroj (II+P /7) pro Irenu Chřibkovou (léta 1994-5)

Rejstříková dispozice

I. Manuál C-g3  
Gedackt 8´ (Bor,Smrk)
Principál 2´ (Sn)
Regál 8´ (Tricht.,krytý)
   
II. Manuál C-g3  
Gedackt 8´(trsm)
Rohrflöte 4´ (Smrk)
   
Pedál C-f1  
Pommer 8´ (Bor,Smrk)
Ged.flöte 4´ (ext. z Pomm.)


Spojky: I/II, I/P, II/P, I+II/P mechanické.
Tónová i rejstříková traktura mechanická.
Počet píšťal 266. Ladění 440Hz/15oC, temperatura rovnoměrná

Popis nástroje

Jedná se o jednoúčelový domácí cvičný dvoumanuálový nástroj a primárním požadavkem bylo kromě minimálních rozměrů a hmotnosti uzavření celého píšťalového stroje do žaluziové skříně, takže výtvarné řešení bylo radikálně upozadněno. Pokusil jsem se tedy alespoň o mírně asymetrické průčelí, které by nějakým způsobem narušilo „bednovitost“ skříně. Manuálová vzdušnice slouží oběma strojům- ventily jsou ve společné komoře vepředu a vzadu a mají tedy společný tlak vzduchu (550Pa). Problém s přístupem k zadní řadě ventilů je vyřešen netradičně- konstrukce nástroje je vybavena čtyřkolým podvozkem (2 + 2 kola),vysouvaným dvěma šrouby. Pak je možné varhany po odejmutí pedálu odtáhnout ode zdi. Pedálová vzdušnice s vlastní mechanikou je umístěna vzadu na základové desce nástroje. Zcela orginální je systém spojek. Manuálová spojka je zvláštní tím, že používá jednoramenné páčky, zapínané do záběru vačkou a nemají pevnou osu otáčení- samy se tedy usazují do optimální pozice. Protože původ tohoto principu spojky pochází z USA, říkám jí „americká“. Pedálové spojky jsou rovněž netypické, obsluhují se totiž jednou převěšovací šlapkou se čtyřmi polohami (I/P - 0 - I+II/P - II/P) a zvedátkový mechanismus pak podle polohy zapíná do záběru příslušnou trakturu. Základní výhodou je velká úspora místa a jednoduchost- půdorys nástroje je pouze 1750x800mm! Ze stejných důvodů jsem tento (mírně) vylepšený princip použil i u op.4 pro JAMU-Brno. Manuálové klaviatury mají dřevěné obložky, spodní půltóny jsou ořechové, horní pak habrové. Poprvé jsem zde (ještě před kodifikací varhanářskou normou ISO 2000!) aplikoval americké dělení kláves, které zachovává oktávovou rozteč, ale mezery mezi horními půltóny jsou širší pro snadnější hru mezi nimi. Při minimální dispozici jsem se snažil o maximální zvukovou variabilitu- Kryt 8´, Flétna trubicová 4´ a Pommer 8´ jsou sice všechny dřevěné, ovšem s variabilní menzurací nejenom v průřezu píšťal, ale i co do poměru stran, který se v průběhu rejstříku plynule mění. Tak bylo dosaženo plynulé nenápadné barevné změny v průběhu klaviatury a tedy i zajímavosti zvuku pro ucho. Je to důležité zvláště u dlouhého cvičení, které pak není tolik poslechově únavné. Tento princip jsem pak používal i u ostatních malých nástrojů (op.2, op.4), neboť akustika malých prostorů a vnímání varhanního zvuku se významně liší od akustiky  koncertních sálů a je zcela jiná, než je tomu u chrámových prostorů (proto i takový významný podíl dřevěných rejstříků, i když jsou nákladově výrazně dražší, než kovové). Skříň je masivní, borová, s výplněmi z dýhované březové překližky (je vodovzdorná). Nosná konstrukce je ocelová, svařovaná- tím je zajištěn nejlepší poměr tuhost/hmotnost a zároveň trvalá stabilita nástroje. Tuto koncepci používám trvale a považuji ji za nejlepší- nejen že je netečná k červotoči, ale ve všech parametrech výrazně převyšuje konstrukce dřevěné.

 

 

Novinky

Poradenství a odborné posudky, s vyjímkou účasti na cizím kolaudačním řízení a posudků varhan v záruce (střet zájmů ve smyslu ochrany duševního vlastnictví a profesní etiky)

Kontakt

Václav Smolka, Mobil: +420 770 661 956

Dílna: Areál KARNOLA s.r.o., ČSL armády 808/436, 79401  Krnov

e-mail: varhany@krnov.net , varhany.krnov@seznam.cz

Provozováno CMS / E-shop (c)2023 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies